Nejvyhledávanější historické památky světa

Ankgor Vat

Angkor Vat – Kambodža

Angkor Vat je chrám v Kambodži, který se nachází v Angkoru, což je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Chrám byl postaven na začátku 12. století pro krále Súrjavarmana II. a je vrcholným příkladem khmérské architektury. Jedná se o symbol Kambodže, a proto je také zobrazen na její státní vlajce. Od roku 1992 je chrám zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jedním z hlavních důvodů, proč je Angkor Vat tolik obdivován je bohatá výzdoba jeho interiéru, kterou tvoří především basreliéfy. Nejslavnější scénou je Víření moře mléka, která zobrazuje 92 asurů a 88 dévů, kteří pod vedením boha Višnua používají hada Vásukiho k rozvíření moře.

 

Machu Picchu

Machu Picchu – Peru

Ruiny předkolumbovského inckého kultovního města Machu Picchu leží v peruánských Andách na horském sedle nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2 430 metrů. Od města Cuzco jsou ruiny vzdáleny asi 80 kilometrů na severozápad. Ruiny inckého města, které se začalo stavět kolem roku 1430, objevil 24. července roku 1911 americký archeolog Hiram Bingham. Od svého objevení je toto město jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí jak v Peru, tak v celé Jižní Americe. Od 7. července roku 2007 je Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa a v roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

taj Mahal

Tádž Mahal – Indie

Tádž Mahal je monumentální pomník, který se nachází v indickém městě Ágra ve státě Uttarpradéš. Budovu nechal postavit v letech 1632-1654 indický mogul Šáhdžahán na památku své ženy Ardžumand Banu Baygam, která předčasně zemřela ve věku 36 let při porodu posledního dítěte. Zajímavostí budovy je to, že v každou denní dobu se mění její zabarvení. Ráno je její barva narůžovělá, na večer mléčně bílá a při dopadu měsíčních paprsků se barva mění na zlatou. Od roku 1983 je Tádž Mahal zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO a dne 7. července 2007 byl zařazen mezi nových sedm divů světa.

 

mesita sejka Zayeda

Velká mešita šejka Zayeda – Spojené arabské emiráty

Jedna z nejkrásnějších staveb moderního světa – Velká mešita šejka Zayeda se nachází ve městě Abú Dhabí, které je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Stavba této megalomanské mešity stála neuvěřitelných 13 miliard korun a podílelo se na ní dvacet zemí z celého světa. Mešita byla postavena v období let 1996 až 2007, vejde se do ní až 40 tisíc věřících a její interiér ukrývá hned několik světových rekordů.

Jednou z největších atrakcí mešity je největší koberec na světě, který je položen v hlavním sále a má rozlohu pět tisíc metrů čtverečních. Celý koberec váží neuvěřitelných 35 tun a je vytvořen ze dvou miliard uzlíků. Dalším turistickým lákadlem je bezesporu jeden ze sedmi obřích lustrů, který je zároveň třetím největším lustrem na světě. Lustr vyrobila známá německá firma Faustig z Mnichova. Tento lustr je 15 metrů vysoký, v průměru má 10 metrů, váží 12 tun a je posázen milionem krystalů od Swarovského.

 

Chram Sagrada Familia

Chrám Sagrada Família – Španělsko

Chrám Sagrada Família od slavného architekta Antonia Gaudího se nachází v katalánské metropoli Barceloně. Stavba tohoto úchvatného díla začala v roce 1882 a trvá dodnes. Celkové dokončení katedrály je naplánováno na rok 2026, tedy k 100. výročí úmrtí Antonia Gaudího. Od počátku až do současnosti se stavba katedrály financuje pouze z příspěvků a darů. Dne 7. listopadu 2010 byl chrám vysvěcen papežem Benediktem XVI., který ji také propůjčil titul basillica minor.

 

bazilika svateho Petra

Bazilika Svatého Petra – Vatikán

Bazilika Svatého Petra ve Vatikánu je jedna ze čtyř římských papežských či velkých bazilik a také jeden z největších kostelů na světě. Jedná se o jednu z nejznámějších staveb křesťanského světa, které je úzce spjato s místem posledního odpočinku apoštola Petra, a ročně sem přijíždějí miliony věřících.

Stavba baziliky probíhala v letech 1505 až 1629 a vystřídalo se na ní celkem šest architektů včetně známého Michelangela Buonarrotiho.

Do baziliky se přichází přes Svatopetrské náměstí, které je více jak 250 metrů dlouhé a 240 metrů široké. Náměstí lemuje 17 metrů široká kolonáda se čtyřmi řadami toskánských sloupů v zákrytu, nad kterými je celkem 140 soch světců z let 1669-1687. Uprostřed oválného náměstí stojí 25 metrů vysoký obelisk na podstavci se čtyřmi bronzovými lvy, který má označovat místo, kde byl zabit svatý Petr.

 

Milan katedrala dom

Katedrála Narození Panny Marie – Itálie

Katedrála Narození Panny Marie, známá také jako Milánský dóm (italsky Duomo di Milano) se nachází na náměstí Piazza del Duomo v italském Miláně. Jedná se o druhou největší katedrálu na Apeninském poloostrově a o pátou největší katedrálu na světě. Zároveň se jedná o jednu z nejnákladnějších gotických katedrál na světě, jelikož oproti jiným gotickým katedrálám z pískovců je tato vybudována z bílého mramoru. Stavba katedrály probíhala v letech 1418 až 1577. Na její výstavbě se podílelo celkem 76 architektů především z Itálie, ale i jiných zemí. Vystřídali se mezi nimi například známí architekti Oryani, Solari, Pellegrini, Buzzi, Ulrich von Ensinger, Jean Mignot či Nicolas Bonaventure.

 

alcatraz

Alcatraz – USA

Alcatraz je skalnatý ostrov ležící uprostřed Sanfranciského zálivu zhruba dva kilometry od pobřeží města San Francisco v americkém státě Kalifornie. Alcatraz je po celém světe známý především jako nejstřeženější federální věznice na světě, ze které se nedá utéct. Ostrov objevil roku 1775 španělský námořní důstojník Juan Manuel de Ayala. V roce 1859 zde byla dokončena stavba vojenské pevnosti. Přísně střežená federální věznice zde fungovala v letech 1934 až 1963.

V současné době je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou, kterou každoročně navštíví desítky tisíc turistů. Kromě samotné věznice se na ostrově nachází také zbytky původního vojenského opevnění a také nejdéle fungující maják (uveden do provozu 1. června 1854) na západním pobřeží USA.

V místním vězení strávil čtyři a půl roku jeden z nejznámějších gangsterů všech dob – Al Capone. Dalším slavným vězněm byl například bankovní lupič Floyd Hamilton, který byl komplicem Bonnie a Clyda.

Během 29 let fungování věznice se o útěk pokusilo celkem 36 odsouzených (včetně dvou, kteří se pokusili utéct dvakrát). Z těchto pokusů bylo 23 vězňů dopadeno, 6 zastřeleno během útěku a dva údajně utonuli.

 

Socha Krista Spasitele

Socha Krista Spasitele – Brazílie

Socha Krista Spasitele se nachází na vrcholu 710 metrů vysokého kopce Corcovado nad brazilským městem Rio de Janeiro. Sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru a ve vypsané soutěži zvítězil projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Základní kámen byl položen roku 1922 a samotná stavba pod vedením francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského započala v roce 1926. Slavnostní odhalení sochy proběhlo 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Od 7. července 2007 je socha Krista Spasitele zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Socha je vyrobena ze železobetonu, pouze její vnější vrstvy jsou vytvořeny z mastku, který má trvalé vlastnosti a snadněji se opracovává. Socha je vysoká 30,3 metrů (bez podstavce vysokého 8 metrů), rozpětí rukou je 28 metrů a hmotnost samotné sochy bez podstavce je 1 145 tun.

 

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge – USA

Jeden z nejdelších a nejznámějších visutých mostů světa – Golden Gate bridge se nachází v San Francisku v americkém státě Kalifornie. Most překonává stejnojmennou úžinu u ústí Sanfranciské zátoky do Tichého oceánu. Stavba mostu byla zahájena 5. ledna roku 1933 a do provozu byl slavnostně uveden 27. května 1937 pro pěší a o den později také pro automobily. Stavbu mostu vedl inženýr Joseph Baermann Staruss a jeho poradcem byl architekt Irving Morrow. Během stavby zahynulo celkem 11 lidí z toho deset po zřícení lešení dne 17. února 1937.

Celková délka mostu je 2 737 metrů a rozpětí jeho pilířů je 1 280 metrů. Má dvě nosná lana o průměru 92 centimetrů a každé z nich je složeno z 27 572 pramenů.

Golden Gate Bridge je považován za nejvyhledávanější místo pro sebevrahy na světě. Podle statistik zde spáchalo sebevraždu přes 1 200 lidí. Díky tomu je na mostě umístěno několik telefonů, které zajišťují okamžité spojení s psychologem.

 

 

IMAGE

10 nejkrásnějších pláží světa

  Nejkrásnější pláže nabízejí dechberoucí scenérie s tyrkysovou vodou, ostrými útesy, krásným kamením nebo třeba bílým pískem. Tady je deset tipů na nejkrásnější pláže. Některé jsou velké, jiné malé, někde je voda studená, jinde teplá. Jedno však mají společné - pohled na ně v nás vyvolává chuť objevovat svět. Pokochejte se krásnými fotkami, anebo tam rovnou můžete vyrazit.   1. EL CASTILLO BEACH, Tulum, Mexiko Mexické pláže na poloostrově Yucatán jsou vyhlášené svým jemným...
IMAGE

Tipy na zastávku cestou k moři

Severoitalskou provincii Jižní Tyrolsko nereprezentují jen dolomitské masívy a horské louky. Navštívit zde můžete i malebná středověká městečka ležící kousek od dálnice, po které míříte v létě k moři. Neváhejte a určitě zastavte v městech Bolzano, Brixen, Bruneck, Sterzing nebo Merano. Uvidíte, že jsou jedinečná a každé z nich má trochu jinou atmosféru. Bolzano: středověká atmosféra a ráj nákupů Poznávat jihotyrolskou metropoli Bozen/Bolzano lze začít v jeho centu na Waltherplatz/Piazza Walter, kde stojí gotická katedrála z 12. století. Centrum...
IMAGE

Bezstarostná rodinná dovolená nejen u moře

K tomu, aby o vás a vaše děti bylo dokonale postaráno, není třeba cestovat daleko. Ideální volbou je Slovensko nebo třeba Rakousko, a to prostřednictvím cestovní kanceláře Travel Portal Aktivní dovolená v srdci Evropy. Hory okouzlují v létě nejen vhodným horským klimatem, ale i krásou krajiny, historickými pamětihodnostmi a téměř neomezenými možnostmi sportovního vyžití v úžasném prostředí. Ať jde o aktivní dovolenou na horách, nebo u jezera – napínavé prázdninové dny pro dovolenou s dětmi čekají jen na vás! Můžete si vybrat od...
IMAGE

Dovolená u moře může být zábava pro celou rodinu

Každého rodiče nadchne pobyt v hotelu, kde cestovní kancelář nabízí animační program pro děti, a navíc v češtině. Dospělí si pak můžou vychutnat chvíle ničím nerušeného volna bez starostí a výčitek, protože jejich děti si mezitím užívají pirátský den, pomalovávají trička nebo čepice, stavějí hrady z písku a hlavně si rychle najdou spoustu kamarádů. Cílem animačních klubů je nenudit se a dovolenou si zaslouženě užít. My vám můžeme doporučit Croco a Blue Cluby, které nabízejí společnosti Blue Style v rámci svých...
IMAGE

Vydat se s dětmi na daleké cesty za exotikou?

Spousta rodičů to odmítá. Někteří rodiče tvrdí, že dovolená s malými dětmi není úplně ta správná „oddychovka“. Vymýšlení programu, vymýšlení jídelníčku, hledání záchodů, hledání dokladů... a občas i hledání dětí. A přitom je mnoho krásných a bezpečných zemí, kde není důvod k obavám a celá rodina si tam dovolenou užije. Zkušení rodiče „cestovatelé“ dnes vědí, že na daleké cesty i za exotikou je možné vyrazit už s miminkem. Není nutné na nic čekat,...
IMAGE

Realizace hvězd světové architektury v Česku

Jak pravil Adolf Loos: „Architektura, to není kreslení. Architektura se může psát jako báseň nebo jako partitura.“ Jak tato podivuhodná definice platí v Česku, je možné se přesvědčit na vlastní oči prostřednictvím několika realizací nejuznávanějších architektů planety. Z globálního hlediska se největšímu obdivu těší vila Tugendhat z roku 1930. Autorem funkcionalistického skvostu je německý architekt Mies van der Rohe (1886). Jedna z nejslavnějších budov světa, nacházející se v Brně, je od roku 1994 otevřena veřejnosti. Na moravské půdě je i další...
IMAGE

Kde stylově ukončit lyžařskou sezonu?

Zima ještě v Jižním Tyrolsku, regionu na severu Itálie, nekončí. Na sklonku zimní sezony je možné se těšit na mnoho zajímavých akcí. Tady je pár tipů. 20. března: De dl vin Alta BadiaV Alta Badii se budou ochutnávat jihotyrolská vína. A to přímo na sjezdařských tratích během akce De dl vin – Wine Ski Safari, kdy se na lyžích objíždějí horské chaty, a ochutnává se víno. To jihotyrolské patří díky své výborné kvalitě a příznivému klimatu mezi nejlepší na světě.Kdo do Alta Badie vyrazí ještě o 14 dnů později, ať si...
IMAGE

10 exotických destinací, kam letos vyrazit na dovolenou

Česká ekonomika roste, lidé utrácejí stále více peněz za dovolenou v zahraničí, začínají objevovat i vzdálené a exotické země. Ve stínu imigrační krize a teroristických útoků je ovšem těžší najít bezpečné místo. Rok od roku se zmenšuje možnost poznávat exotické kouty naší planety. „Zcestovalý člověk dochází k zajímavému poznání: že bezpečnost země nesouvisí s mírou exotiky, a uličky v Bangkoku či chrámy v Pekingu tak nejsou o nic moc nebezpečnější než vídeňská muzea a...
IMAGE

Zimní bruslení je v módě, a to především v nákupních

Nevíte, co s volným víkendem? Nechce se vám tahat děti po obchoďáku bez cíle, zatímco vaše drahá polovička shání ve výprodejích kabelku? Máme tipy, kam o víkendu vyrazit, kde se vy ani vaše děti nebudete nudit, ať už pod střechou, nebo na čerstvém povětří. PrahaVůně svařáku, vybrané grilované speciality, pravé italské bombardino, prvotřídní servis a skvělá zábava na bruslích. TOWER ICE PARK – kluziště pod Žižkovskou věží.Každý den od pravého poledne (o víkendech od 9 hodin) do devíti večer.Brusle půjčují a rádi...
IMAGE

Igloo nebo bivak v nadmořské výšce přes 2000 metrů

Romantika, dobrodružství, adrenalin – to vše může zažít na severu Itálie ten, kdo se rozhodne přespat v igloo nebo bivaku v nadmořské výšce přes 2000 metrů. Igloo ve SchnalstaluStrávit noc v igloo nebo bivaku je nezapomenutelná zkušenost. Vyzkoušet si to můžete v nadmořské výšce 2800 metrů ve středisku Schnalstal/Val Senales u horské chaty Bella Vista. Stojí na ledovci a než nocležníci ulehnou do spacáků, čeká je čtyřchodová večeře na chatě, o které se říká, že zde připravují nejlepší špekové knedlíky v celém Jižním Tyrolsku. Zde se také...
IMAGE

Vánoční zajímavosti z Jižního Tyrolska

Jižní Tyrolsko má jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v celé Itálii. Letošní novinkou je velkolepá multimediální show Sulejmánův sen v Brixenu/Bressanone. K jihotyrolským Vánocům ovšem patří také Světový pohár v lyžování v Alta Badii a Val Gardeně, který začíná 18. prosince.   Brixen: velkolepá multimediální show Sulejmánův sen Až do 6. ledna si mohou lyžaři mířící za zimními radovánkami do Jižního Tyrolska užít unikátní multimediální podívanou v Brixenu....
IMAGE

Střediska, odkud se těžko odjíždí

300 slunečních dnů v roce, krásné Dolomity, výborná místní kuchyně i sněhová záruka – taková je dovolená v Jižním Tyrolsku/Südtirol, regionu na severu Itálie. Tady je pět tipů, kam vyrazit…   Seiser Alm: nejlepší pro rodinySeiser Alm/Alpe di Siusi je ráj pro rodiny s dětmi v samotném centru Dolomit. Lyžuje se zde na náhorní planině – alpské louce o rozloze 8000 fotbalových hřišť v úchvatné kulise dolomitských masivů. Vychutnat si tady kafe či Aperol Spritz na slunné terase je zážitek.Svahy jsou tak akorát, lanovkám nechybí zábrany...
IMAGE

7 původních divů světa

Mauzoleum v Halikarnassu, byla monumentální hrobka, kterou dal vybudovat perský satrapa Mausólos se svou ženou a sestrou Artemísií v letech 353-350 př. n. l. v Halikarnassu (současné Bodrum v Turecku). Už ve starověku se počítalo mezi sedm divů světa. Podnět pro výstavbu Mausolea měla vydat Artemisia, manželka satrapy Maussólla, který byl vládcem Kárie v letech 377 - 353 př. n. l. Po Maussóllově smrti Artemisia ve stavbě pokračovala, sama se však jejího dokončení nedožila. Umělci na stavbě pokračovali proto, že již při její realizaci tušili, že je toto dílo proslaví. Dokončená stavba...
IMAGE

Kam za golfem v zimě? Vydejte se třeba východním směrem...

Zima, byť mírná, představuje pro vášnivé golfisty v Čechách komplikaci. Pokud mezi ně patříte, víte, o čem mluvíme. Geografická poloha naší republiky v zimních měsících nabízí hráčům dvě možnosti, jak nemuset uložit golf „k ledu“. Jednou je indoor golf a druhou výlet do míst, kde jsou podmínky vhodnější.Sponzor tohoto článku, společnost Golfiq, prodejce luxusního golfového vybavení, vám přináší přehled několika exotických míst, kam se můžete vydat za prvotřídním golfovým zážitkem. Třeba...
IMAGE

Zimní novinky z Jižního Tyrolska

Jižní Tyrolsko/Südtirol, region ležící na severu Itálie, nabídne letos hned několik zajímavostí. Návštěvníci se mohou těšit na nové lanovky, lyžování lze nově spojit s návštěvou Messnerova muzea na vrcholu Kronplatzu nebo je možné zavítat na řadu zajímavých akcí, na které je tento region bohatý.   Kronplatz: Messnerovo muzeum Reinhold Messner, horolezec pocházející z Jižního Tyrolska, otevřel letos v létě na vrcholu lyžařské hory Kronplatz své šesté muzeum. MMM Corones, jak se nazývá,...
IMAGE

Nejkrásnější přírodní krásy Čech a Moravy

Naše malá země ukrývá řadu přírodních krás. Od vysokých hor, nížin podél řek, se skalními městy na severovýchodě, na západě s termálními prameny, s rybníky a prosluněnými vinicemi ponouká k průzkumnickým výletům. Podívejte se s námi na místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Prokopské údolíPražská kotlina ukrývá řadu přírodních rezervací, jednou z nich je i Prokopské údolí, které proslulo díky slavnému paleontologovi Joachimu Barrande. Zkoumal zde prvohorní...
IMAGE

Naše tipy na báječnou podzimní dovolenou

Douro Valley, Portugalsko Mnoho míst je na podzim ještě krásnějších. K takovým patří i Douro Valley v Portugalsku. Vinice, kde místní stále šlapou hrozny bosýma nohama. Začátkem října se k nim můžete připojit. Za doprovodu místního harmonikáře se stane z tradičního zvyku zábava. Probíhá na vinařství Quinta de la Rosa. Portugalský venkov vás vůbec nadchne. Krajina je zde velmi malebná - údolí řeky je obklopeno strmými zelenými kopci a jelikož je tato část turisticky neobjevená, můžete si tu užít klid a pohodu.   The New Forest, Anglie Anglie...

 

 


©2017 Playboy.cz, All rights reserved.