Mužská menopauza

PB04 098 02 kopie 2
Jaký je svět dnešních padesátníků? Mladším mužům připadají v pohodě, mají všechno. Sedmdesátníci zase nechápou, jaký mají důvod si na něco stěžovat, mladíci!
Jak se ale vidíte vy sami? Jaký je váš vnitřní svět? Na co myslíte, co řešíte, po čem toužíte? „Výzkumy ukazují, že v tomto období spadne do deprese každý druhý muž.“ Proč? Skutečně existuje mužská menopauza?

Menopauza (klimakterium) je nám všeobecně známa jako období charakterizované ztrátou menstruace a produkce pohlavních hormonů u žen. Ale teprve nedávno se objevil názor, že podobným obdobím mohou procházet i muži.
Andropauza, viropauza nebo mužská menopauza – mnoho názvů pro jeden výraz, pro úbytek mužských pohlavních hor­monů. Pro všechny však platí jedno společné: velmi obtížně se popisuje, protože neexistuje jednoznačné kritérium, podle kte­ rého můžeme tento stav diagnostikovat. Její nástup a průběh je značně individuální. Hlavní příčina je ale prokazatelně stejná jako u krásnější části populace – pokles androgenů (mužských pohlavních hormonů) v krvi. Přirozeně k němu dochází už od třicátého roku života a první příznaky se projevují kolem pade­sátky. Hladina testosteronu je u mužů nejvyšší mezi osmnáctým a dvaadvacátým rokem života, pak začíná pomalu klesat a kolem třicítky se stále drží na 95 procentech maximálního množství. Někdy kolem pětatřicátého roku života začne být úbytek dra­ matičtější a kolem padesátky zbývá asi 60 procent předchozího množství testosteronu. Ale na rozdíl od žen se jeho tvorba úplně nezastavuje. Úbytek pohlavních hormonů se zastavuje někde na 30 procentech původního maxima z mládí. U někoho může být pokles menší a u jiného bohužel větší a totéž platí i o projevech dále uvedených příznaků.

Testosteron v těle muže pomáhá udržovat sexuální apetit, ovlivňuje produkci spermií, hustotu tělního ochlupení a kvalitu svalové a kostní hmoty. Muži však mají proti něžnému pohla­ ví tu výhodu, že při menopauze neztrácejí schopnost počít dítě. Objektivně má nedostatek pohlavních hormonů u mužů negativ­ ní vliv na celý organismus, protože všechny lidské tkáně potře­ bují bílkoviny. Nejsou­li k dispozici, tělo rychleji stárne a dochází k akceleraci biologického věku se všemi jeho důsledky. Mezi prv­ ní příznaky andropauzy tedy patří emoční podrážděnost, celkový pocit rozladěnosti, poruchy spánku a pocity vyčerpanosti. Vněj­ šími a viditelnějšími znaky jsou především ztráta lesku a pruž­ nosti pokožky, nadměrné vypadávání vlasů a v neposlední řadě ztráta muskulatury.

PB04 098 02 kopieCo však muže trápí asi nejvíc?
Ztráta libida a následné problémy v sexuálním životě.

Zda se „mužské problémy“ vyskytnou, nebo nevyskytnou, záleží i na vnějších faktorech. Současná společnost nás všechny vystavuje velkému tlaku, který vede k uspěchanému životnímu stylu a neustálému stresu. Četné studie prokazují, že právě tyto vnější stresové faktory způsobují snížení hladiny testosteronu. A tak výše uvedenými příznaky často trpí muži v pracovních pozicích s vysokým nasazením a zodpovědností. Ačkoli se odbor­ níci jednoznačně neshodují, zda andropauza u mužů skutečně existuje, většina studií potvrzuje, že stresující zaměstnání vede ke ztrátě energie, depresím, snížení chuti na sex a k problémům s erekcí.

Jak se tedy stanoví diagnóza? Způsobů je několik, ale většina posuzuje rovnováhu mezi biologickou, fyzickou a psychickou kon­ dicí a také hormonální vyrovnaností jednotlivce. Zdá se, že andro­ pauzu můžeme celkem jednoduše diagnostikovat podle Morleyho dotazníku, který je spíš znám jako Adam dotazník. Podezření na andropauzu nastává v okamžiku, kdy jsou minimálně tři otázky vyhodnoceny pozitivně. Ve skutečném životě se ale jen pět pro­ cent mužů obrací se svými problémy na lékaře. Zbývajících 95 procent mužů, jak jinak, příznaky neřeší a k lékaři nejdou.

Nejčastější příznaky andropauzy:

 • ztráta svalové hmoty
 • zvýšení množství tělesného tuku (hlavně v oblasti břicha)
 • slabost organismu
 • snížené sebevědomí
 • snížená motivace
 • zvýšená podrážděnost a nevrlost
 • zvýšené pocení
 • potíže s bolestivostí
 • problémy s pamětí
 • vysoký krevní tlak
 • úbytek vlasů
 • problémy s prostatou
 • nechutenství

K rozhodnutí o návštěvě urologa (androloga) napomáhá kvantitativní dotazník ADAM

 • Trpíte sníženým libidem (sexuálním apetitem, touhou)?
 • Máte pocit nedostatku energie?
 • Trpíte poklesem síly a energie?
 • Klesá vaše tělesná výška?
 • Ztrácíte radost ze života?
 • Býváte smutný nebo mrzutý?
 • Trpíte poruchou erekce?
 • Zaznamenal jste v poslední době zvýšenou únavu, sníženou výdrž u sportu?
 • Usínáte po obědě?
 • Klesá, zhoršila se vaše pracovní výkonnost v zaměstnání?

Dotazník je určen pro muže nad 40 let.
(International Journal of Impotence Research, The quantitative ADAM questionnaire: a new tool in quantifying the severity of hypogonadism)

PB04 098 02

Nelekejte se výsledku! A i když se právě u vás konkrétní zdravotní komplikace objevují, nereagujte tak, jak je pro muže typické. Problémy neodsouvejte a nestrkejte před nimi hlavu do písku. Možná bude stačit drobná změna stereotypů v osobním nebo partnerském životě. Jsou přece i jiné možnosti, kam str­ čit hlavu, abyste partnerku i sebe překvapili. Nebo pro začátek zkuste změnit stravu – zvyšte množství zeleniny, luštěnin, ovoce a omezte živočišné produkty. Pravidelně cvičte – posilujte sval­ stvo a věnujte se i vytrvalostním cvičením. Zkuste pravidelně navštěvovat lékaře – nejen kontrola hladiny hormonů, ale i pre­ vence dalších onemocnění. Zmenšete stres – hledejte a akceptuj­ te změny v sexualitě, hledejte nové způsoby seberealizace.

Hlavní zbraní proti negativním důsledkům snižující se hladi­ ny testosteronu je fyzický trénink a sport. Pamatujte, že fyzic­ kou aktivitou je prakticky jakékoliv cvičení a pohyb. Každá malá fyzická námaha pomáhá udržet hladinu testosteronu. Takže se hýbejte, co vám síly stačí.
Další zbraní proti poklesu hladiny testosteronu může být využití přírody a jejích zdrojů. Spousta přírodních produktů dostupných na trhu je vyvinuta právě pro udržení přirozené hladiny testosteronu v těle. Mohou navíc výrazně zlepšit efekt fyzické aktivity.

PB04 098Pokud je hladina hormonů (v našem případě testoste­ ronu) prokazatelně nízká, léčí se pomocí substituční hormonální léčby a pomáhá třeba při snížení libida. Ale pozor, tak jako u léčby menopauzy žen, má taková léčba svá rizika a nežádoucí účinky. Podávání umě­ lého testosteronu může mít za následek například zvýšení rizika rakoviny prostaty a srdečních chorob, zhoršení epilepsie a problémy se spánkem.

Pokud máte pocit, že právě vy trpíte některým z výše uvede­ ných symptomů, není třeba se hned začít trápit a podléhat depre­ sím, utápět se v alkoholu, kouřit jako fabrika nebo se přejídat k prasknutí. Je čas popřemýšlet o změně životního stylu a také o návštěvě lékaře. Nízkou hladinu testosteronu lze zjistit jedno­ duchým krevním testem a za zachování zdravého sebevědomí a sexuální spokojenosti to určitě stojí.
Ať zrovna pro vás neplatí: „Z chlapů se stávají morousové, což je předehra jejich definitivní proměny v nerudné dědky.“ 

 

 

IMAGE

Kam se poděla vaše chuť?!

Dřív jste udělali první poslední, abyste využili příležitost se pomilovat. Ale stalo se něco, s čím jste asi moc nepočítali – najednou jaksi nemáte chuť... Není nutné propadat panice, protože to se čas od času stane nejen ženám, ale i mužům. Mnohým... Příčin, proč jste najednou přišli o chuť na sex, může být mnoho. Alespoň zdánlivě. Ale podle zkušeného sexuologa je možných důvodů jen pár. „Může se jednat buďto o signál nějaké choroby, o hormonální nerovnováhu, nebo o problémy v partnerském soužití,“ říká MUDr. Václav Urbánek,...
IMAGE

Léto ve víru nezávazného sexu

Než se vrhnete do víru zábavy, nabízíme jedno malé zamyšlení. Kapavka, syfilis, AIDS, hepatitida, chlamydie… jestli si myslíte, že tyto nemoci patří jen prostitutkám a homosexuálům, jste na velkém omylu. Vedoucí lékař dermatovenerologické ambulance v Praze Přemysl Procházka smutně konstatuje: „Velmi byste se divili, do jakých sociálních vrstev pohlavní choroby zasahují, kolik nešťastných osudů se před námi odehrává. Přijdou k nám i studenti, kteří se nakazili v zahraničí na studijním pobytu, mladí muži po návratu z exotické...
IMAGE

Jak jednoduše poznat, že je žena dobrá v posteli

  Pánové, blíží se léto, a tedy čas bujarých nespoutaných letních party, které nejednou končí v posteli. Ale také čas, kdy i ti nezadání často vylézají z ulity a hledají někoho pro romantické i vášnivé letní večery. Jak však poznat, která je ta pravá, která se nám v posteli promění v sexuální dračici? Je to záhada, která se dá odhalit prostřednictvím některých signálů. Stačí se pozorně dívat a svůj objekt touhy můžete prokouknout. Krátká sukýnka, vysoké podpatky a...
IMAGE

ŽENY UMÍ BÝT NEVĚRNÉ STEJNĚ JAKO MUŽI

Muži a nevěra. Jsme jí schopni, i když svou ženu milujeme a doma to funguje. Jde nám o sex a dobrodružství. Ale co naše ženy? I ony tohle umí a podobají se nám víc, než byste čekali. Obecně tradovanou pravdou je, že když zahýbáme my muži, nemusí jít o nic jiného než o sexuální rozptýlení. Žádné city, žádná láska, jen sex. Naopak o ženách se tvrdí, že sex bez lásky nepraktikují, jsou to citlivé květinky a jde jim o víc než fyzické potěšení. Jenže, pánové, je to omyl! Ženy jsou na tom s nevěrou podobně. I ženám umí jít...
IMAGE

Ženské emoce = aprilové počasí aneb Čtyři tváře ženy

Co si budeme povídat. Ženské emoce jsou pro většinu z nás mužů španělská vesnice. Upřímně řečeno, někdy spíš strašidelná záležitost. Rozhodně něco, čemu je lepší se vyhnout, pokud jdou do negativa. A protože nesvítí vždycky slunce a ženy nezáří pokaždé radostí a blažeností, vyplatí se mít návod, jak zacházet s emočními bouřkami, dešti, hromobitím i vichřicí. Samozřejmě je dobré mít v malíku i zataženo a oblačno. Co za tyto výkyvy nálad může? Měsíční fáze spolu s menstruačním cyklem. Můžeme je...
IMAGE

Lednová Playmate z roku 2015 zamotala hlavu pilotu formule 1

Štíhlá brunetka Brittny Ward, Playmate z ledna loňského roku a modelka, která dosáhla největší popularity díky focení pro Playboy a volbou Playmate, zamotala hlavu britskému jezdci formule 1 a mistru světa z roku 2009 Jensonu Buttonovi (36). Ten nemarnil čas, v prosinci minulého roku ohlásil rozchod s manželkou a už minulý týden se ukázal na veřejnosti s o jedenáct let mladší žhavou tmavovláskou.Button rozhodně nezapře svůj vyhraněný vkus na ženy. Jak jeho bývalá manželka Jessica Michibata, tak i nová známost jsou štíhlé dlouhovlasé brunetky a navíc si jsou v obličeji...
IMAGE

Až zimě konečně odzvoní… Začíná období flirtu, nespoutanosti, odhalených těl a sezonních lásek. Opravdu jaro přeje sexu?

Říká se, že na jaře se nám zapalují lýtka. Je to opravdu tak? Průzkumy ukazují, že většina lidí si to myslí. Odborníci to ale tak jednoznačně netvrdí. Jedna část je pro, druhá proti. A každá k tomu má svůj důvod.Ano, jaro sexu přeje, soudí jedna skupina. Po dlouhých zimních dnech přichází konečně teplo, ženy odkládají přebytečné vrstvy, víc se odhalují a to na muže, které vizuální pohled přivádí do nálady, působí. Do těla se jim vyplavuje víc testosteronu a touha je na světě. U žen to funguje jinak. Pohled na muže v tričku...
IMAGE

Bondáž, neboli erotické svazování.

Patří mezi nejobvyklejší a nejrozšířenější BDMS praktiky. Jde o erotickou techniku, jejímž smyslem je omezení pohyblivosti partnera nejrůznějšího stupně - od víceméně symbolického až po znehybnění totální a důvodů pro svázání submisivního partnera při milostné hře může být hned několik. Historie bondáže sahá opravdu daleko a její kořeny rostou v Japonsku. Když se řekne erotické svazování, nelze nezmínit pojem jakým je japonská bondáž. Nawa Shibari - umělecká forma, která je v Japonské kultuře rovnocenná s...
IMAGE

JAKÁ JE NEJLEPŠÍ MILENKA PODLE ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU?

Které znamení nezná slovo stud? Kdo si naopak zaslouží titul sexuální bohyně? Beranku sex baví, v erotických hrátkách je vášnivá, aktivní a vynalézavá. Ráda zkouší nové věci, nebrání se ani sexu na veřejnosti. Žena v Beranu je v posteli dominantní, muže chce mít pod sebou, touží ho ovládat. Myslí spíše na sebe. Na dlouhé předehry si nepotrpí, než se nadějete, máte kalhoty dole.   Žena v Býku sex miluje a vyžaduje ho často, je-li zamilovaná. Má ráda dlouhé a něžné milování, je romantická...
IMAGE

12 skvělých věcí, než mít ženskou na Vánoce!

Myslíte si, že nemít ženskou je na Vánoce smutné? Možná trochu ano, ale jen se zamyslete nad těmi věcmi, které můžete dělat, když jste singl a není to jen netrávit čas s tak nevděčným tvorem, jako jsou ženský, zvláště o vánocích:-) Máte volno. Mámin bramborovej salát a řízek. Svařák a ta pořádná opička po něm. Sauna. Mámina plná lednička. Nemuset se koukat na to, jak se ona tváří blbě nad vaším naprosto skvělý dárkem. Nemuset se přetvařovat nad dárkem od ní. Cukroví. Celej den před telkou v trenýrkách. Firemní...
IMAGE

Šest typů žen, od kterých utíkáme

  Jsou vlastnosti, které snad každý muž na ženě z duše nenávidí. A když pohár trpělivosti přeteče, hledají cestu, jak ze vztahu co nejrychleji vycouvat. Agentky Některé ženy se chovají jako agentky vyšetřovacích služeb. Znáte to? Procházejí svým partnerův tefon, pročítají jeho maily, chtějí vědět o každém jeho kroku. Namísto večerního cukrování zahajují výslechy. Neustálá podezíravost Vás však brzy unaví a paradoxně spíš povede k tomu, že začnete tajit víc a víc.     Matky Jedna maminka stačí, od...
IMAGE

Mužská menopauza

Jaký je svět dnešních padesátníků? Mladším mužům připadají v pohodě, mají všechno. Sedmdesátníci zase nechápou, jaký mají důvod si na něco stěžovat, mladíci!Jak se ale vidíte vy sami? Jaký je váš vnitřní svět? Na co myslíte, co řešíte, po čem toužíte? „Výzkumy ukazují, že v tomto období spadne do deprese každý druhý muž.“ Proč? Skutečně existuje mužská menopauza? Menopauza (klimakterium) je nám všeobecně známa jako období charakterizované ztrátou menstruace a produkce...
IMAGE

10. Zdravotních výhod, které nám přináší pravidelný sex

1. Častější sex má kladný vliv na náš imunitní systém "Pohlavně aktivní lidé jsou méně nemocní`, protože vy, kteří máte sex častěji, chráníte své tělo před proniknutím mikrobů, virů a dalších vetřelců do těla. Vědci z univerzity v Pensylvánii Wilkes zjistili, že vysokoškolští studenti, kteří měli sex jednou nebo dvakrát týdně, měli vyšší hladiny určité protilátky, ve srovnání se studenty, kteří měli sex méně často. Neznamená to, že ale začnete souložit a zapomene na všechny...
IMAGE

Proč ženy (ne)chtějí sex?

Obvykle se míní, že ženy chtějí sex méně a muži víc. Je však nějaký druh sexu, který ženy motivuje k tomu, aby na něj příště měly zase chuť? V každém vztahu chce bohužel jeden vždycky sex víc. Ať už vědomě, či ne, ten, kdo chce sex míň, vždy ovládá toho, kdo chce víc. V posledních sto letech bylo provedeno víc než 700 studií zabývajících se lidským sexuálním chováním a hledáním odpovědi na otázku: Proč si v sexu nerozumíme?
 Jaké je tedy prožívání sexu u mužů a jaké u žen? Mužský model...
IMAGE

Jací muži ženy vlastně přitahují?

Většina žen sice tvrdí, že je přitahují vysocí, tmaví a pohlední muží, ale nový výzkum ukázal, že tajnou touhou ženských srdcí je spíš mírně neholený "mimoň”. Co je tedy posledních průzkumů plusem na žebříčku ženských priorit při hodnocení potencionálního partenra? 1 Ačkoliv si ženy stěžují, že neoholená tvář je na omak drsná, strniště přitahuje celých 41 procent příslušnic něžného pohlaví. 2 Další překvapivé zjištění: ženy mají rády muže, kteří se...
IMAGE

Po čem touží ženy?

Je tolik věcí, které by chtěla, abyste jí udělal, nebo naopak tolik, které chce abyse opomněl. Máte o nich vůbec tušení? Víte, jaká jsou její sexuální tajemství, po kterých touží, ale nemá dost odvahy, aby vás o jejich splnění požádala? Ačkoli jsou ženy obecně sdílnější než jejich mužské protějšky, se sdílením svých sexuálních představ mají často problémy. Měli byste proto svou partnerku neustále povzbuzovat, aby vám sdělovala, co chce, a co ne. Než se vám ovšem podaří prolomit komunikační bariéry,...
IMAGE

Podzim je prý zabiják sexu? Opak je pravdou!

Většina si myslí, že sex si užíváme jen přes léto a na podzim už jen pracujeme a všechno skončilo. Nejlepší čas na sex je podle mnohých na podzim. Je dřív tma, je chladno, a tím pádem o důvod víc pro vzájemné zahřívání. A ještě jako bonus: Na podzim prý ženy vypadají mnohem více sexy! V chladných dnech nemáte moc chuti chodit ven, je nevlídně, větrno, a tak je ideální chvilka na to, vlézt si do postele a vzájemně se zahřívat. Využít můžete i toho, že je delší dobu tma. Večer se dříve stmívá a ráno...
IMAGE

Pánové, víte, co ovlivňuje ženskou sexuální touhu?

Podle nedávného průzkumu, jehož výsledky byly uveřejněny v časopise Archives of Internal Medicine, trpí nedostatečnou sexuální touhou každá třetí žena. Nejspíš i proto došlo k nedávnému scvhálení schválení nového léku (tzv. Viagra pro ženy) na posílení ženské sexuální. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/378073-urady-schvalily-viagru-pro-zeny-ma-vedlejsi-ucinky.html Ale ani jeho prodej jeho pouhé používání všechny nespasí, stejně jako to nedělá stejný dávno dostupný lék pro muže. Hlavní problém, proč ženy,...
IMAGE

Po čem muži touží

Přitahují vás její prsa? Nebo snad zadek? Nebo se nejdřív díváte na nohy? Každý muž dává na ženském těle přednost jiné partii. TADY JE NĚKOLIK POSTŘEHŮ, PODLE NICHŽ POZNÁTE, DO JAKÉ SKUPINY PATŘÍTE. A K TOMU PÁR RAD, JAK TOHO VYUŽÍT…   PRAHNETE PO PEVNÉM TĚLE Její pevné telo (nikoli však prehnane svalnaté) se vašemu mužství jeví jako perfektní stroj na rození detí. Symbolizuje mládí, zdraví, kvalitní geny, sílu aschopnost prežít. Muži casto prirovnávají ženy ke kockám amá to své biologické...
IMAGE

Buďte sexy v každé poloze

Návod, jak si dokonale užít milostných hrátek, aniž si jeden na druhém všímáme tělesných neduhů. Nemáte tak pevné svaly, jak byste si přál? Bojíte se, že ji odpudí vyhřezlé špeky, okrasný tukový prstenec a povadlé panděro? Žádnou paniku. Náš průvodce nouzovými pozicemi vám umožní prožívat noci plné vášně a vaše milenka se přitom bude cítit jako v Adonisově náručí. A dlouhodobý plán zajistí, že až se příště vrátí pro nášup, budete vypadat mnohem lépe.   //Zmenšete zadek TECHNIKA Lehněte si...
IMAGE

Co zabíjí sex

O tom, že erotika je hlavním motorem lásky, víme všichni, pochybnosti má málokdo. Erotika ale není vždycky něčím přirozeně samozřejmým ani ničím, co by existovalo jednou provždy a napořád. Erotika je riziková, zranitelná, stresující i problémová. Navíc ji muži prožívají v jiném životním a fyziologickém vzorci než ženy. Nejčastěji se tento vzorec rozlišuje jako lineární – u mužů – a kruhový – u žen.  Neznamená to nic jiného, než že mužské libido směřuje lineárně a přímočaře k cíli – k...

 

 


©2017 Playboy.cz, All rights reserved.